Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie
Proszę zaktualizować do nowszej wersji.
POBIERZ
BIOGRAFIA

 

Dla wielu ludzi Górka wiąże się z człowiekiem, który stworzył to "dzieło'', bowiem Górka to pomnik czynu pracy rak, dar serca ludzi, których duchowym przywódcą był doktor Szymon Starkiewicz. Już za życia nazywano go Judymem przed czym sam doktor się bronił. Jak sam twierdził wyrósł z ducha Żeromskiego, ale obcy był mu jego pesymizm. Szymon Starkiewicz urodził się 22.08.1877r. w Warszawie, ale do ksiąg metrykalnych został zapisany w 1878 w Będzinie. W 1897r. ukończył Kieleckie gimnazjum. Następnie studiował medycynę przez rok w Moskwie, a potem w Warszawie. W 1904r. podjął pracę lekarza
w Zagłębiu Dąbrowskim, czyli poszedł śladami Judyma.

Pesymizm Żeromskiego działał na niego pobudzająco mobilizując do czynu. Obserwując biedę dzieci
z górniczych rodzin rozpoczął akcję "Szklanka mleka dla każdego dziecka''. W 1918r. po przebytym tyfusie przybył do Buska gdzie poznał lecznicze działanie wód siarczanosłonych na schorzenie gruźlicy kostno – stawowej oraz gruźlicy węzłów chłonnych, szyi która występowała u dzieci żyjących w złych warunkach higienicznych i bytowych. Tu właśnie postanowił wybudować "pałac dla dzieci'' na Żwirowej Górze. Rozpoczął od pisania odezw do społeczeństwa polskiego, zwracając się z prośbą o pomoc w realizacji planów. W ich wyniku "posypały się większe i mniejsze sumy''.

Wila Wiktoria wykorzystywana w sezonie letnim.Najbardziej pomógł jednak inż. Stanisław Knothe, który przekazał Starkiewiczowi 100.000 koron, za które doktor zakupił 72 morgi pola na Żwirowej Górze. Dla realizacji swych planów pozyskał też pisarza Zygmunta Kisielewskiego ,,ministra propagandy Górki'', który przysporzył Gorce przyjaciół. ,, Choć pałac dla dzieci widziałem na razie w marzeniach'' pisał dr Starkiewicz leczenie dzieci trzeba było zacząć od zaraz. Toteż jeszcze w 1920r. wynajęto pokoje w willi "Wiktoria'' na dwa turnusy dla 60 dzieci.

W 1921r. na Górce ustawiono namioty besemerowskie – dar od Amerykańskiego Czerwonego Krzyża.

 

Namioty besemerowskie – dar od Amerykańskiego Czerwonego Krzyża.
 
Dzięki temu w 1921r. 260 dzieci zostało objęte leczeniem sezonowym. Niezależnie od akcji sezonowo leczniczej na Górce w 1924r. otwarto kolonie w Jastrzębiej Gorze i Hallerowie – w domku wybudowanym na placu ofiarowanym przez inż. Andrzejewskiego.
 
Kolonia letnia w Hallerowie organizowana od 1924r.
 

Budowa sanatorium – pawilonu głównego ruszyła w 1922r. Sanatorium zbudowane z cegły z własnej cegielni, która produkowała 3 500 000 cegieł rocznie. Zbudowano tartak parowy, założono ogrody warzywne
i owocowe. Zanim wybudowano pawilon główny w 1927r., powstały na Górce pawilony letnie - "Szklane domy'', które zaprojektował inż. Jan Koszyc – Witkiewicz. Były one w tamtych czasach jedynym przykładem spełnienia marzeń autora "Przedwiośnia''.

Pawilony letnie – Szklane DomyOprócz bazy leczniczej na Górce dr Sz. Starkiewicz stworzył filie sanatorium w różnych częściach kraju. Zorganizowano placówki w Piotrkowicach gdzie dzierżawiono budynek od rodziny Tarnowskich. Od 1924 r. organizowano kolonie nad Wisłą w Ujściu Jezuickim i Winiarach. W planach dr Starkiewicza było uruchomienie statku wycieczkowego w sezonie letnim, który płynąłby od ujścia Wisły do Gdańska stąd budowa placówek wzdłuż Wisły.

W latach 1926 – 1939 Górka ze wszystkimi placówkami przyjmowała 1000 dzieci w sezonie. Sanatorium nie przerwało swojej działalności w 1939r. mimo wojny. We wrzesniu 1939 r. znajdował się tu szpital polowy,
a dzieci leczono nieprzerwanie do 1942r. W 1942r. na Górce utworzyli Niemcy szpital dla Volksdetch.
Dr Szymon Starkiewicz przeniósł się do Wiślicy gdzie pomagał dzieciom wiślickiego Getta. Z jego pomocy korzystał też ukrywający się przed Niemcami światowej sławy uczony prof. Ludwig Hirszfeld wraz z córką. Po wojnie dr Starkiewicz wrócił na Górkę zdewastowaną przez Niemców wraz z personelem rozpoczął jej odbudowę. Rozpoczął również starania o upaństwowienie Górki, choć ten fragment nie jest wyjaśniony. Dlaczego i czy Górka upaństwowiona została zgodnie z prawem. Wydaje się, że nie gdyż powinno to nastąpić za zgodą Towarzystwa Przyjaciół Górki, a które formalnie nią zarządzało, a takiej zgody ani intencji Towarzystwa nie było.

Górka pozostaje więc nadal własnością społeczną! Dr Starkiewicz pozostawał dyrektorem Górki do śmierci w 1962r.. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Busku w rodzinnym grobowcu. Następnego dnia po śmierci Sanatorium Górka zostało nazwane jego imieniem czego sam twórca nigdy nie chciał.